Porady- psychologa .pl   ...i po problemach
Chwalenie dziecka – Poradnik Dla Rodziców
dodano: 22.09.2014

chwalenie dziecka

Czy chwalenie dziecka pomaga w jego wychowaniu?

Chwalenie dziecka pomaga w budowaniu jego samooceny i kształtowaniu pewności siebie oraz poczucia sprawności i wpływu na swoje życie. Mądre pochwały zachęcają dziecko do powtarzania czynności, za które są pozytywnie wzmacniane. Pochwała jest sygnałem dla dziecka, że jest ważne dla rodziców, świadczy o zainteresowaniu i uwadze rodzica, czyli tym, co jest dla dziecka najważniejsze.

Jak chwalić dziecko?

Nagradzaj dziecko za dobre zachowanie. Nagrodą może być pochwała słowna, poklepanie po ramieniu, przytulenie, buziak, pogłaskanie po głowie.

Chwal za konkretne zachowanie „Wspaniale ułożyłeś tą wieżę”

Szukaj choćby najdrobniejszego pozytywnego zachowania i pochwal je

Chwaląc opisuj, co widzisz „Pięknie namalowałaś ten rysunek, te kwiaty są tak kolorowe a rzeka wygląda jakby rzeczywiście płynęła po kartce”

Unikaj wytykania wcześniejszych niepowodzeń np.: „A widzisz, jak się postarasz, to potrafisz”; słowa „ale” np. „Cieszę się, ze poukładałeś książki, ale samochody nadal leżą na podłodze”; komunikatów „Jestem z ciebie dumna” lepiej powiedz: „Możesz być z siebie dumny”.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące chwalenia dziecka, wychowywania dzieci, zapraszamy do korzystania z porad naszych psychologów, więcej informacji w dziale ‚Porady On-Line

 
Copyright ©2013 Porady-psychologa.pl