Porady- psychologa .pl   ...i po problemach
Jak radzić sobie ze stresem?
dodano: 02.09.2013

Frustrated office manager overloaded with work.

Nierealistyczne oczekiwania wobec samych siebie powodują odczuwanie niepokoju, który możemy nazwać stresem. Przyczyny stresu mogą być bardzo różne są to na przykład: nasza osobowość i charakter; wydarzenia, których doświadczamy w ciągu życia – zarówno te radosne, jak i smutne; posiadanie dzieci i ich charakter; obowiązki codzienne; osoby, którymi się otaczamy. Stres może powodować różne odczucia i reakcje. Długotrwały stres może prowadzić do depresji, bólów somatycznych. Stres wpływa negatywnie na nasze relacje z innymi ludźmi. Robimy się drażliwi, szybko wybuchamy, jesteśmy nieobecni myślami.

Metody radzenia sobie ze stresem. Bardzo ważne jest komunikowanie otoczeniu tego, co właśnie odczuwamy i tego, co z nami się dzieje.  Wypowiadanie swoich oczekiwań i potrzeb wobec innych daje jasną sytuację. Warto zrobić listę rzeczy najpilniejszych do wykonania, prasowanie naprawdę może poczekać. Możemy również wcześniej opracować strategię działania, jeśli wiemy, że przed nami trudne zadanie np. rozmowa z szefem. Można ją przećwiczyć przed lustrem lub odegrać scenkę z przyjaciółką. Każdego dnia warto poświęcić kilka minut tylko sobie, sprawić sobie drobną przyjemność. Wypij więc filiżankę dobrej herbaty, idź do fryzjera, włącz ulubioną muzykę, weź odprężającą kąpiel. Rozładuj zgromadzone w ciele napięcie na siłowni. Pamiętaj aby doceniać swoje nawet najmniejsze sukcesy. Dowartościowuj się codziennie.

Jeśli czujesz, że mimo wszystko nerwy biorą nad tobą górę i za chwilę wybuchniesz zastosuj jedną z poniższych metod:

  • Powolne głębokie oddechy,
  • liczenie w myślach lub głośno (co 7, wtedy skoncentrujesz się na dodawaniu a nie na problemie)
  • Wyjdź na spacer
  • Zadzwoń do męża, przyjaciółki i porozmawiaj
  • Napinaj i rozluźniaj mięśnie ciała
  • Wyjdź do drugiego pokoju i krzycz, uderzaj w poduszki
  • Pomyśl o czymś przyjemnym, co ostatnio cię spotkało

Jeśli mimo wszystko trudno jest ci zapanować nad stresem skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Umów się na spotkanie z psychologiem.

Tagi: , , , , , , , , , ,

 
Copyright ©2013 Porady-psychologa.pl