Porady- psychologa .pl   ...i po problemach
Jak Wam mijają pierwsze dni przedszkola?
dodano: 03.09.2014

Young Boy on Laptop Computer Learning

Okres rozpoczęcia przedszkola, to niekiedy pierwsza sytuacja rozłąki malucha z domem. Może wiązać się z dużym stresem zarówno u dziecka jak i rodziców. Dziecko może obawiać się, że rodzice nie przyjdą po nie; może pojawić się strach przed nowymi paniami, dziećmi, posiłkami czy leżakowaniem.

Rodzice zastanawiać się mogą, czy oby na pewno ich dziecko jest w dobrych rękach, czy oswoi się w nowym środowisku, jak sobie da radę (przecież jest takie małe). Oto kilka wskazówek jak sprawnie przejść przez proces adaptacji w przedszkolu:

1. Nie przedłużaj pożegnań w szatni. Najlepiej gdyby dziecko przez pierwsze dni, było odprowadzane przez rodzica, z którym łatwiej się rozstaje.
2. Zapewnij dziecko, że zawsze po nie przyjdziesz. Możesz określić czas np. przyjdę po obiadku, podwieczorku lub po prostu, że przyjdziesz tak szybko, jak to będzie możliwe. Pamiętaj, aby się nie spóźniać.
3. Porozmawiaj z dzieckiem i wyjaśnij, że ze wszystkimi ważnymi sprawami może zwracać się do wychowawcy (np. potrzeba pójścia do łazienki, dokładka obiadu, czy prośba o pozostanie przy stoliku, gdy nie chce brać udziału w jakiejś aktywności).
4. Nie krytykuj przy dziecku wychowawczyń, czy innych dzieci.
5. Nie obiecuj, że będzie wspaniale. Uwzględnij to, ze mogą pojawić się trudne emocje.
6. Nie mów będzie dobrze, dasz radę, jesteś już duży (to ogólniki, które nie dają wsparcia).
7. Zapytaj, jak było w przedszkolu, ale nie naciskaj, aby dziecko od razu opowiadało. Z czasem samo zacznie mówić.
8. Możesz stopniowo przedłużać czas pobytu dziecka w przedszkolu .
9. Pozwól dziecko zabrać ulubioną przytulankę.
10. W razie wątpliwości możesz porozmawiać z psychologiem, jest do dyspozycji rodziców w większości przedszkoli. Możesz również skorzystać z naszych porad on-line w dziale ‚porady on-line’

Tagi: , , , , , , , , ,

 
Copyright ©2013 Porady-psychologa.pl